Szőke Krisztina kapta idén a Salkaházi Sára-díjat

Az idei Salkaházi Sára-díjat Szőke Krisztina (jobbra) Vajda Viktóriától és Balogh Csabától vehette át

A Szociális munka napjáról is megemlékezve, november 18-án a Polgármesteri Hivatal dísztermében ünnepélyes keretek között került sor a 2019. évi Salka­házi Sára-díj átadására.

Balogh Csaba polgármester a városvezetés nevében köszöntötte a megjelenteket, és mindazokat, akik részt vesznek a szociális munkában Gödön, segítve ezzel a rászoruló embereket. Mint mondta, ez a fajta gondoskodás erős közösségé formálhat bennünket. Szavait követően Rataj Brúnó szavalta el József Attila Aki szegény, az a legszegényebb című versét, majd Vajda Viktória, a Humánügyi Bizottság elnöke osztotta meg velünk gondolatait. Salkaházi Sára alakját felidézve szólt arról, hogy az apácanővér mennyi mindent tett a nők társadalmi helyzetének javításáért, méltatta karitatív tevékenységét, s végül azt, hogy a nyilas rémuralom idején közel száz magyarországi zsidó megmentője volt, vállalva a vértanúságot.
Nem lehetünk eléggé hálásak azoknak, akik sokszor erejükön felül napjainkban is mások felkarolásának, megsegítésének szentelik életüket. A gödi Boldogságcseppek Alapítvány ezt a szellemiséget képviseli városunkban.
A Göd Város Önkormányzata által alapított Salkaházi Sára-díjat minden esztendőben egy kiemelkedő szociális munkát végző személy kapja meg. Idén ezt a díjat Szőke Krisztinának, a Boldogságcseppek Alapítvány elnökének ítélték oda.
Kriszta születése óta Gödön él, közgazdasági szakközépiskolába járt, majd munka mellett elvégezte az Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Kampuszának művelődésszervezési szakát, második diplomáját pedig agrármérnökként szerezte meg. Tagja egy állatmentő egyesületnek és a gödi polgárőrségnek is. Háromgyermekes családanya. Egyik alapító tagja és elnöke a 2015-ben megalakult Boldogságcseppek Alapítványnak.
A családias hangulatú ünnepség után Szőke Krisztinát felkértük egy rövid beszélgetésre.

‒ Váratlanul érte önt az elismerés?

‒ Mivel részmunkaidőben az önkormányzatnál dolgozom rendezvényszervezőként, az illendőnél korábban értesültem a jelölésemről. Ezzel együtt természetesen meglepett, hogy végül nekem ítélték oda a díjat, hiszen jómagam csupán 2015-ben kezdtem el a karitatív munkát, míg sokan évtizedek óta dolgoznak itt Gödön mások megsegítéséért. Az elismerést talán a Boldogságcseppek Alapítvány immár országos ismertségének is köszönhetem, jóllehet például a gödi karitász szervezetek és velük együtt megszámlálhatatlanul sokan végeznek áldozatos munkát a szociális ellátás területén, amely hasonlóképpen vagy még inkább nagyrabecsülést érdemel. De említhetném a felsőgödi Füsti Molnár Sándort is, aki idestova húsz esztendeje működteti és vezeti a hajléktalanokból álló AHA Színpadot.

‒ Az, hogy a Boldogságcseppek Alapítvány távoli kis falvakba is eljut az adományaival, városunk hírnevét is öregbíti. Önnek és munkatársainak mit jelentenek az Alapítványhoz érkező köszönő levelek, telefonok?

‒ Azt az érzést erősítik bennünk, hogy jó az, amit csinálunk, s ezt a fajta segítő munkát érdemes folytatnunk a jövőben is. De ilyen visszaigazolás minden egyes kézfogás, baráti ölelés és könnyes mosoly. Amikor adunk, valójában mi magunk kapunk.

‒ E lapszámunk december közepe táján kerül olvasóink kezébe. Tart még akkor a Boldogságcseppek cipős doboz akciója?

‒ Igen, egészen december 20-áig tudjuk fogadni a tartós élelmiszereket, ruhákat és játékokat. Az adományokat az Alapítvány raktárában ezt követően „porciózzuk”, és igyekszünk azokat a cipős dobozokkal együtt karácsony estéig, a távolabbi településeken élő rászoruló családoknak pedig a két ünnep között eljuttatni.
Idén december 20-án tartjuk szeretetünnepségünket, amely egyúttal az esztendő utolsó garázsvására lesz. Arra gondoltunk, hogy erre meghívjuk a CseppPontok vezetőit és mindazokat, akik támogatják a Boldogságcseppek Alapítvány munkáját, közöttük a gödi önkormányzat képviselőit is, de mások mellett vendégünk lesz a fővédnökünk, Nick Árpád Guinness-rekorder erőművész.

‒ Beszélgetésünk végén muszáj megkérdeznem, hogy szólhatunk-e Kristófról?

‒ Természetesen. Kristófka súlyos szervhiánnyal született Gödön, több műtét vár még rá. Bár a szülei éjt nappallá téve dolgoznak és ápolják a csöppséget, nehezen tudják előteremteni a szükséges kötszerek és egyéb eszközök költségeit. Mindazok, akik segíteni tudnak a nehéz helyzetbe került családnak, Reménysugár jeligére megtehetik, az Alapítvány bankszámlaszámát pedig megtalálják a Boldogságcseppek Facebook-oldalán. Kristóf most a mi kis cseppangyalkánk, hiszen egy csepp boldogság mindenkinek jár.

Walter Béla