Kárpátaljai gyerekek látogattak városunkba

Fotó | Petrás Csaba

Ismét Gödön táboroztak a kárpátaljai testvértelepülésünkről, Makkosjánosiból érkezett gyerekek, akik augusztus 17. és 22. között élvezték a Duna-part Nyaralóházak és a város vendégszeretetét. A 13 fős csoportot (11 gyerek és két kísérőtanár) Piros Gergely kulturális rendezvényszervező kalauzolta különböző helyekre, eseményekre, valamint összeállította számukra a közel egyhetes programot.
Mint elmondta, a Duna látványa teljesen elvarázsolta a városunkba látogatókat, s bár nem tudtak úszni, a legnagyobb élményt mégis a sárkányhajózás jelentette számukra. Még egy törött kezű kislány is beszállt a sárkányba, ő a hajó elején ülve dobolta a ritmust. Az evezés után a Dunakaland Kalandpark kötélpályáin mutathatták meg bátorságukat, de volt alkalom a teniszre, asztaliteniszre, röplabdára, kötetlen beszélgetésekre is.
Ellátogattak a Kincsem Udvarházba, ahol fotókat készítettek a híres versenyló szobráról. A Homokszigeten úgy érezték magukat, mintha a riviérán lettek volna, vidáman strandröplabdáztak, pancsoltak, majd elfogyasztották a vacsorára rendelt pizzákat a parton. Részt vettek a Feneketlen-tó mellett megtartott városi ünnepségen, érdeklődve hallgatták Gájer Bálintot, valamint a Neoton Família sztárjait. Kihagyhatatlan program volt a termálfürdő meglátogatása, valamint az augusztus 20-i ünnepi tűzijáték megtekintése.
A csoportból jó néhányan még a falujuktól sem nagyon voltak távol, így nagy élményt jelentett számukra, amikor vonattal a fővárosba kirándultak. Az állatkertben eltöltött órák után megnézték a Városligeti-tavat, a Hősök terét, a Szépművészeti Múzeumot, utaztak a kisföldalattin, sétáltak a Nagykörúton. Mindenkinek része volt valami újdonságban: valaki még soha nem járt állatkertben, más most használta először a mozgólépcsőt, vagy éppen először látott villamost.
Táborzáró vacsorára finom saslikot és grillkolbászt sütöttek a gyerekek. A Gödön elköltött utolsó reggeli után fáradtan, de feledhetetlen élményekben gazdagodva indultak haza. Búcsúzóul minden gyermek ajándékba kapott egy Magyarországról szóló, színes fotókkal illusztrált könyvet.
„A gyerekek végig nagyon lelkesek voltak, minden nagyon tetszett nekik, szívesen visszajönnének máskor is. Lajos bácsi főztjével is nagyon meg voltak elégedve, aki mindig kedveskedett egy kis csokival, gyümölccsel. Az időjárásra sem volt panasz, hiszen végig gyönyörű napsütésben volt részük. A nyaralóházakban táborozó, máshonnan érkezett gyerekekkel is összebarátkoztak, a nagyobbak, akik már fent vannak a közösségi oldalakon, levelezgetnek egymással, fotókat küldözgetnek” – összegezte Piros Gergely a gyermekek élményeit.
A Magyar Kormány támogatásával megvalósult „Kárpátaljai gyerekek magyarságtudatának erősítése gödi tábor keretében” címmel megtartott tábor célja a határainkon kívül élő magyar diákok sorsának előmozdítása, magyar kötődéseinek erősítése volt.

Vida-Szabó Emese