Jövőre forgalomba állnak az új, emeletes motorvonatok

Tuzson Bence, a Pest megyei 5-ös számú választókerület országgyűlési képviselője

Térségünk országos szinten a legfiatalabbak közé tartozik, ezért Gödön, de a környékbeli településeken is folyamatosak az iskolaépítések és a felújítások, korszerűsítések – mondta el a lapunknak adott interjúban Tuzson Bence, a Pest megyei 5-ös számú választókerület országgyűlési képviselője. Hangsúlyozta: a kormányzati intézkedések elsődleges célja az, hogy Magyarország egy megújulásra és társadalmi szintű megerősödésre képes, családbarát országgá váljon.

Jövőre állnak majd forgalomba a Budapest–Vác–Szob vonalon az új, emeletes motorvonatok. Az első jármű júliusban készült el

– Milyen fogadtatásra talált a fiatalok körében a családvédelmi akcióterv, van érdeklődés a felkínált kedvezmények iránt?

– Igen, olyan fokozott érdeklődéssel fogadták a fiatalok ezeket az intézkedéseket, amely még az előzetes várakozásainkat is meghaladja, és én ennek nagyon örülök. Már több mint ötvenezer család igényelte országos szinten a családvédelmi akcióterv által felkínált kedvezményes lehetőségek valamelyik elemét, amiből én arra következtetek, hogy ezekkel az intézkedésekkel valódi lakossági igényekre reagált a kormány. Fontosnak bizonyult tehát az is, hogy előzetesen, az intézkedések meghozatala előtt a családok védelméről szóló nemzeti konzultációban felmértük az igényeket, megkérdeztük az embereket, hogy mire van szükségük, mi segítené a boldogulásukat, és bárki elmondhatta a véleményét. Mert számunkra minden vélemény egyformán fontos! Hiszen a célunk továbbra is az, hogy a 2010 óta megtett igen jelentős családpolitikai lépések eredményeként Magyarország egy megújulásra és társadalmi szintű megerősödésre képes, családbarát országgá váljon.

– Milyen intézkedésekkel igyekeznek ezt elérni?

– A kormányzati döntések a hétköznapi élet több területét is érintik, és szándékaink szerint kedvezően befolyásolhatják azt, kezdve a családalapítástól a nyugdíjasok felkarolásáig, a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzéséig, attól függetlenül, hogy városokban vagy kisebb településen élnek a kedvezményezettek. Így például a falusi CSOK célja az, hogy növelje a vidék vonzerejét, megtartóerejét, és ugyancsak ezt a célt szolgálják a bölcsődeépítések és az Esély Otthon program is, amelyben bérlakásokat, önkormányzati lakásokat újítanak fel. Ezeket a fiatalok kedvezményesen bérelhetik néhány évig, miközben félre tudnak tenni a később megvásárolandó saját ingatlanjukra. A kezdeményezés a vidéki fiatalok otthonteremtését és családalapítását segíti. Arra számítottunk, hogy a nagycsaládosok autóvásárlási támogatását egy év alatt nagyjából tízezren igénylik majd, de örömmel mondhatom, hogy ehhez képest alig két és fél hónap alatt már több mint tizenháromezer kérelem érkezett be. A maga nemében tehát ez is egy sikertörténet!

– A családi adókedvezmények továbbra is elérhetők maradnak?

– Természetesen, sőt a megszokottnál sokkal szélesebb formában is, hiszen már az esküvő után igényelhetik az első házasok a havi ötezer forintos adókedvezményt, amely a házasságkötést követően két évig jár nekik. Ha pedig közben megszületik az első gyermekük, akkor a családi adókedvezmény is igényelhető. Ilyen tekintetben pozitív visszaigazolást jelent a számunkra például az az adat is, hogy az idén, az év első felében nyolc százalékkal többen kötöttek házasságot, mint a múlt év azonos időszakában.

– Ha több gyermek születik, akkor már a közeljövőben is sokkal több bölcsődei, óvodai és iskolai férőhelyre lesz szükség. Helyi szinten mit tapasztalhat ebből városunk lakossága?

– Ez nem a közeljövő, ez már a jelen! Térségünk országos szinten is a legfiatalabbak közé tartozik, Gödön is, és a környékbeli településeken is folyamatosak az iskolaépítések és a felújítások, korszerűsítések. Felvállaltuk a gödi Németh László Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény bővítését. Az intézmény jelenlegi telkén, egy önálló épületszárnyban kilenc új tantermet alakítunk ki, és ugyancsak Gödön belevágtunk egy huszonnégy tantermes új iskola építésébe is. Ezek az előttünk álló nagy feladatok, amelyeket a következő években szeretnénk megvalósítani, hogy a gyermekeink már a 21. századi követelményeknek megfelelő körülmények között tanulhassanak.

– Beszéljünk egy kicsit a szülőkről is. Városunk agglomerációs jellege miatt is kiemelt fontosságú a közlekedés. A naponta ingázók mikortól számíthatnak arra, hogy új, korszerű, emeletes motorvonatokon utazhatnak majd a fővárosi munkahelyükre?

– Ez is egy olyan hosszabb, nagyszabású beruházás, amelyet még évekkel ezelőtt felkaroltunk, és amelyben máris jelentős eredményeket értünk el. Gondoljunk csak arra, hogy a Dunakeszi Járműjavító üzemcsarnokából néhány hónapja, az idén júliusban kigördült a MÁV-Start megrendelésére készült első nagykapacitású KISS emeletes motorvonat. Időközben pedig már újabb szerződést írtak alá az érintett cégek, további huszonegy ugyanilyen vasúti jármű szállításáról. A már elkészült motorvonatok jelenleg tesztelésen vannak. Az előírt tesztek elvégzése után az első körben megrendelt tizenegy KISS motorvonat várhatóan jövő februártól fokozatosan állhat majd forgalomba a legforgalmasabb Budapest‒Cegléd‒Szolnok és Budapest‒Vác‒Szob elővárosi vasútvonalakon. A tervek szerint a tavaly megrendelt újabb nyolc KISS motorvonat pedig a jövő év végétől erősíti majd a két elővárosi vonal járműállományát. Ezek is a naponta ingázók kényelmét szolgálják, ugyanis a KISS járműveknek a megszokottnál sokkal jobb a gyorsulóképessége, az oldalankénti tizenkét ajtó pedig lerövidíti a le- és a felszállást. Mindez azért is fontos, mert stabilabb menetrendet és csökkenő menetidőt tesz lehetővé. Így tehát a naponta ingázók is rövidebb idő alatt juthatnak el Budapestre, és gyorsabban is érhetnek haza munka után, tehát több időt tölthetnek majd a családjukkal, ami ugyancsak egy fontos szempont.

– Mire számíthatnak azok, akik nem vonattal, hanem autóval járnak dolgozni?

– Folyamatban van az M2-es autóút felújítása. Ez azt jelenti, hogy Vác és Budapest között 13,4 kilométernyi útszakasz bővítése zajlik, de a már meglevő 6,2 kilométernyi négysávos szakaszt is felújítják. Információim szerint jól haladnak a munkálatok, az útszakaszt várhatóan még az idén használatba vehetik majd az autósok. A beruházás európai uniós és hazai források felhasználásával valósul meg. Az építkezés részeként új, különszintű csomópontokat is kialakítanak, egyet Dunakeszi északi részén, a másikat pedig Sződligetnél. Fótnál emellett félcsomópont létesül Budapest irányába, új fel- és lehajtóágak kiépítésével. Ugyancsak az autós ingázók munkába járását könnyíti meg, hogy elkerülő út épül Dunakeszi tehermentesítésére. Ennek részeként folyamatban van a 2-es főút és az M2-es autóút új összekötő útjának kiépítése, amely elsősorban az alsógödieknek és a Dunakeszi északi részén élőknek az autópályára való feljutását könnyíti meg.

–Van okuk optimizmusra azoknak, akik nagyon várják már Gödön a bicikliút rendbetételét?

– Persze, nekik is tudok jó hírekkel szolgálni. A város önkormányzata ugyanis a kerékpárút felújítására és kiszélesítésére nemrég nyert el száznegyvenmillió forintot meghaladó támogatást. Ennek köszönhetően megújulhat a Göd belterületén haladó EUROVELO 6 kerékpárút, amelyet a beruházás részeként kiszélesítenek, és elvégzik a közlekedésbiztonsági szempontból fontos fejlesztéseket is. A bicikliút teljes felületét új aszfalt kopóréteggel burkolják. Mindez szoros összefüggésben áll azzal a határozott kormányzati célkitűzésünkkel, hogy a gazdasági növekedés eredményeit a gyermekes családok, a munkavállalók, a nyugdíjasok, a magyar falvak és városok egyre inkább érezhessék.

Gödi Körkép