Csodálatos angliai utunk

Az exeteri Anglia egyik legszebb középkori katedrálisa, a gótikus építészet kimagasló példája

HUZELLA ISKOLA

Iskolánk több, hatodik és hetedik évfolyamos diákja, két angoltanárunk kíséretében egy nyolcnapos varázslatos angliai utazáson vett részt május elején. Fő úti célunk nem a főváros, London meglátogatása volt, hanem Anglia délnyugati félszigetén, Devon és Cornwall látnivalóinak megismerésével töltöttük időnk jó részét. Nagy meglepetésünkre a területet szubtrópusi növényzet borítja az Atlanti-óceán áramlatai okozta enyhe éghajlatnak köszönhetően. Eljutottunk az úgynevezett Land’s End -re, vagyis a világ végére is, Anglia legnyugatibb pontjára, ahol a világítótorony mögött a romantikus, meredek sziklákon túl csodálhattuk a végtelen tenger megnyugtató látványát. Apálykor átsétáltunk a Benedek-rendi apátságnak és kastélynak otthont adó St. Michael’s Mount szigetre, amelynek legmagasabb pontjáról egzotikus virágokkal borított függőkertek vezettek vissza bennünket a tenger szintjéhez. Cornwall közepén az Eden Project földöntúli, óriás burák alatti botanikus kertjében is barangoltunk, ahol kicsit úgy éreztük, mintha egy esőerdőbe csöppentünk volna. Az önfenntartó, grandiózus növényház minden eszközzel felhívja a látogatók figyelmét a természetvédelem fontosságára. Eljutottunk egy valódi mesebeli, korhűen berendezett kastélyba is, amelyet hatalmas angolkert ölel körül. A gyerekek azzal viccelődtek, hogy a több mint 50 szobás Lanhydrock- kastélyban, ha rosszat álmodnának és keresnék a szüleiket, nem lenne bizony könnyű dolguk. Több tengerparti halásztelepülést is megnéztünk, hangulatos teaházakkal, ahol a helyi kulináris különlegességeket, például a cream tea-t vagy a Cornish pastry-t ízlelhettük. Természetesen a gyerekek nem hagyhatták ki a tradicionális fish and chips-et, amely még távolról sem rokona az itthoni halrudacskáknak. Az exeteri gótikus katedrális után Torquai kanyargós utcáin sétáltunk, majd Kents Cavern cseppkőbarlang titkait fedeztük fel angol idegenvezetéssel. Tanulóink élvezték a valódi nyelvi közeget, tökéletesen elboldogultak a nyelvtudásukkal, nagyon büszkék voltunk rájuk. Utazásunk visszafelé a Cheddar-szurdokon keresztül vezetett, ahol eredeti angol cheddar sajtot is vásároltunk. Majd láthattuk az Avon folyópartján fekvő, Bath-ot és a legendás kőoszlopairól híres Stonehenge-t is. Utolsó angliai napunkon London westminsteri negyedét fedeztük fel, majd a Csalagúton keresztül elhagytuk a szigetországot. Utunkat kiválóan felkészült idegenvezető segítette, aki a hosszú buszozást is élvezhetővé tette érdekes ismertetőivel és kvízeivel. Bár fáradtan, de rengeteg élménnyel gazdagodva tértünk haza, nem véletlen, hogy még hazafelé többen megkérdezték, vajon mikor utazunk újra.
Ugyan a gyerekek nem az iskolai környezetben töltötték a hetet, de a környezetismeret, a történelem és az angol nyelvi órákon tanultakat csodálatosan kiegészítették a felsorolt programok, és megtapasztalhatták, hogy az iskolában szerzett tudásukat hogyan kamatoztathatják a való életben.

S. M. M.