Sorsdöntő választás előtt állunk

Nem szabad megengednünk, hogy kiüresítsék a tagállami hatásköröket – mondta Gödön Trócsányi László, a Fidesz-KDNP EP-listavezetője. Az Európai Bizottság az elmúlt időszakban, afféle lopakodó hatáskörgyakorlással, több jogot is szeretett volna magához vonni a tagállamoktól, és ez nincs összhangban azokkal a szerződésekkel, amelyeket a csatlakozásunkkor aláírtunk – erről beszélt lapunk kérdésre válaszolva Trócsányi László, a Fidesz-KDNP európai parlamenti listavezetője, amikor a Gödön, április utolsó napján megtartott lakossági fórumhoz kapcsolódva kértünk tőle nyilatkozatot.

Városunk polgármestere, Markó József üdvözölte a rendezvényen Tuzson Bencét, Göd város országgyűlési képviselőjét, akivel kapcsolatban kiemelte, hogy a hathatós támogatása és segítsége nélkül nem lehetett volna fejlődési pályára állítani a várost.
„Tuzson Bence képviselő urat már úgy ismerhetjük, mint gödi államtitkárt, ugyanis nincs olyan helyi ügy, amiben ne venne részt, még a legkisebbekben is segít, így neki köszönhetjük, hogy a városunk fejlődési pályára lépett” – ezekkel a szavakkal köszöntötte és mutatta be vendégét az összegyűlt közönség előtt Markó József, a település polgármestere a gödi lakossági fórumon. A település vezetője üdvözlő szavaiban beszélt arról is, hogy szerinte nincs olyan józan ember, aki szeretné, ha ismeretlen származású és bizonytalan életkorú – mert a legfontosabb személyes adataik között a legtöbb esetben még ezt is eltitkolják – bevándorlókat telepítenének a szomszédságába. „Bízom abban, hogy a város lakossága átlátja ezt a helyzetet” – fogalmazott a polgármester a köszöntőjében.
„A május 26-i európai parlamenti választásokon ennél sokkal többről kell majd döntenünk: most a jövőnkről van szó! Nemcsak a saját, de a gyermekeink és az unokáink jövőjéről kell döntenünk” – mondta Tuzson Bence, a Pest megyei 5. számú választókerület országgyűlési képviselője. „Most olyan választás előtt állunk, amilyen előtt még sohasem, ugyanis az európai parlamenti voksolások eddig mindig valamilyen nemzeti kérdésről szóltak: előfordult, hogy a kormány népszerűségéről vagy népszerűtlenségéről nyilatkoztak a szavazók, más esetben pedig az ellenzék felemelkedéséről. Arra azonban nem volt még példa, mióta hazánkban uniós szintű választásokat tartanak, hogy Európában európai ügyről szavaztak volna az emberek. Az idei május 26-a lesz az első olyan eset, amikor valóban európai kérdésről lesz szó az európai parlamenti választásokon” – mondta Tuzson Bence a gödi lakossági fórumon.
„Bízom abban, hogy sok olyan képviselője lesz Magyarországnak, aki a mi álláspontunkat és a mi értékrendünket fogják képviselni” – nyilatkozta lapunknak Trócsányi László igazságügyi miniszter, a Fidesz-KDNP európai parlamenti listavezetője, aki ugyancsak a rendezvény vendége volt. Felvetésünkre, hogy van-e manapság a kontinensen és az Európai Unióban, Brüsszelben vagy bárhol máshol bármiféle realitása az egyes ellenzéki pártok kampányában hangoztatott Európai Egyesült Államok víziójának, Trócsányi úgy fogalmazott: „Sokan vannak, akik csak valamiféle centralizációban tudnak gondolkodni. Ők úgy gondolják, hogy a tagállamok nem elég bölcsek, a tagállamok szintjén nem lehet a kérdéseket megoldani, noha a szerződésnek az alapja a szubszidiaritás volt, vagyis az, hogy az ügyeket helyben kell megoldani. Ennek értelmében az Európai Unióban csak azokkal az ügyekkel kell foglalkozni, amelyekkel a tagállamok valóban nem tudnak. Ilyen például a közös kereskedelempolitika. Viszont amikor azt látjuk, hogy az osztott szuverenitás jegyében elvonnak hatásköröket – a lopakodó hatáskörgyakorlás révén –, akkor a tagállami hatáskörök kiüresednek, és ez nagyon komoly feszültséget jelent a tagállamok és az Európai Unió viszonylatában.”
Trócsányi László egyébként helyi élményekkel, régi emlékekkel kezdte felszólalását a Fidesz-KDNP országjárásának gödi rendezvényén: „Amikor itt járok, akkor mindig a gyermekkorom jut eszembe. A hatvanas évek óta ugyanis rendszeresen járok a közeli Surányba. Akkoriban azonban még csak úgy lehetett eljutni oda, hogy az ember eljött vonattal Felsőgödre, lesétált a Duna-partra, ahol kompon kellett átkelnie. Ma már nincsen komp, viszont van egy remek csárda, és ez a nyári hónapokban mindig csalogat engem, mert nagyon finom bográcsos ételeket szoktam ott enni” – mesélte Trócsányi László.
A listavezető felhívta a figyelmet arra, hogy feszült a hangulat Európában: olyan időszakot élünk, amikor kialakult egy bizalmi válság, amelyben egymást hibáztatják az országok. Ez is az egyik oka annak, hogy Magyarország a nyugati sajtóban sokszor van jelen negatív képben. Mint mondta, sokat gondolkodott azon, hogy mi lehet ennek az oka, és végül arra jutott, ez azért van, mert hazánknak határozott a kiállása, és nem szereti a problémákat a szőnyeg alá söpörni. „Ennek megfelelően kaptunk negatív kritikákat akkor is, amikor tudtuk, hogy jó úton járunk” – fogalmazott Trócsányi László.


Gödi Körkép