Bemutatkozik a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület

Környezetvédelem

Egyesületünket, néhány hónapnyi együttmunkálkodás után, március elején hoztuk létre. Mindannyian helyi lakosok vagyunk, különféle munkaterületeken dolgozunk. Egy a közös bennünk: városunk szeretete és a tenni akarás vágya. Legfőbb célunk, hogy a lakosok erejét egyesítve közösen lépjünk fel környezetünkért és a Gödön megkezdett iparosítás káros hatásainak visszaszorításáért.

Az előző városvezetés és a magyar kormány a lakosság tájékoztatása nélkül döntött úgy 2016-ban, hogy a Dunakanyar egyik gyöngyszemét feláldozva, a fővárosból kiköltöző kisgyermekes családok által kedvelt kertvárosban, Gödön hoz létre kiemelt ipari gigaberuházást. Így került városunkba, a lakóövezetek közvetlen közelébe egy külföldi tulajdonú, különösen veszélyes anyagokkal dolgozó ipari üzem, a Samsung SDI akkumulátorgyár.
Minderről mi, gödiek csak utólag, a médiából értesültünk. Ráadásul a helyiekhez eljutó információk a beruházás várható területigényét és munkaerő-szükségletét a ténylegesnél jóval kisebbnek mutatták.
Minket, gödi lakosokat pedig egyszerűen kihagytak az életminőségünket alapvetően befolyásoló döntésekből. Magánemberként az elmúlt években számos esetben fordultunk a hatóságokhoz, felszólaltunk minden lehetséges fórumon, de véleményünket a legtöbb esetben nem vették figyelembe.
Április 17-én pedig sokkolt minket a hír, hogy a Samsung-gyárat és környezetét (szántókat, utakat, erdőt) a kormány különleges gazdasági övezetté nyilvánította. Ahol egy még nagyobb, a mostani 120 hektáros gyárterület négyszeresét kitevő ipari parkot kívánnak létrehozni. Emellett elvették a gödi önkormányzattól az adóbeszedés jogát és az iparűzési adóból származó bevételt. A város területének 20%-a Pest megye tulajdonába került.
A kormány célja, hogy az új városvezetés és a helyi lakosság ne szólhasson bele az iparosítás folyamatába. Az előző önkormányzat semmilyen feltételt nem szabva és a lakosság elől mindent eltitkolva, készségesen játszott át területeket a Samsung-gyár számára. Ezt a hozzáállást várná el az állam az új városvezetéstől és a lakosságtól továbbra is: tűrjük el egy még nagyobb ipari park létrehozását, újabb erdő kiirtását, ne emeljük fel szavunkat ipari vasútvonal vagy a gyár körüli négysávos út megépítése ellen. S ha erre nem vagyunk hajlandók, az iparűzési adó elvételével büntetik a várost.
Egyesületünk tiltakozik az ilyen mértékű iparosítás ellen! A város és az itt élők védelmében követeljük:

 • a különleges gazdasági övezetről szóló kormányrendelet visszavonását, a lakosság és a városvezetés bevonását a Gödről szóló döntésekbe;
 • az iparosítás hatásainak részletes felmérését, környezeti hatástanulmány készítését;
 • a kibocsátási adatok és a Samsung-gyár által benyújtott vizsgálati jegyzőkönyvek nyilvánossá tételét;
 • véderdősáv létrehozását, zajvédő falak és külső védelmi rendszer kiépítését;
 • a lakóingatlanok értékvesztésének és a lakosságot ért károknak a felmérését, és a jogorvoslat lehetőségeinek kidolgozását;
 • alkotmányos alapjogaink, az egészséges és nyugodt pihenéshez való jogunk érvényesítését!
  Tudjuk, hogy szinte a lehetetlenre vállalkoztunk. De ha az itt élőkkel együtt feltárjuk a hiányosságokat és szabálytalanságokat, s ha elég hangosan követeljük a jogainkat, talán Európa döntéshozói is meghallják a szavunkat.
  Várunk az egyesületünkbe mindenkit, aki céljainkkal egyetért, és munkájával, illetve jelképes vagy akár nagyobb támogatási összeggel szívesen hozzájárul tevékenységünkhöz, céljaink megvalósításához. Nagy segítségünkre lennének itt élő környezetvédelmi szakemberek, szakjogászok, de minden gödi lakost, aki az egészséges és nyugodt környezetért tenni akar, szeretettel fogadunk!
  A csatlakozási kérelmeket a godert@godert.hu e-mail-címre várjuk. További információkat a godert.hu honlapon és a Göd-ÉRT Facebook-oldalon teszünk elérhetővé.

A Göd-ÉRT Egyesület a közelmúltban két petíciót is indított, amely
az ahang.hu oldalon: Nem adjuk Gödöt!,
peticiok.com oldalon pedig: Iparváros születik a Dunakanyarban.
Mentsük meg Gödöt! címen írható alá.

Bodnár Zsuzsa elnök