Dobogón Grönlandon

Kádár Attila és a 7 esztendős Kádár Orsolya Jázmin Grönlandig vitték Göd hírnevét

Sífutás

A tavalyi elsősége után idén is hozta a győzelmet Kádár Attila a világ legextrémebb sífutóversenyén, a grönlandi 23. Arctic Circle Race-en (ACR). Magyarországot egy háromfős gödi csapat képviselte: Attila felnőtt, Kádár Orsolya Jázmin gyermek kategóriában indult, dr. Fülöp Orsolya pedig csapatkísérő volt.
− A verseny induló és érkezési pontja Grönland második legnagyobb városa, az északi sarkkörtől 75 km-re északra elhelyezkedő, 5500 lakosú Sisimiut volt. A versenyzők innen rajtoltak és két, sátorban töltött éjszaka és három versenynap után ide tértek vissza. A 18 országot képviselő 167 sportoló közül 61-en a 100 km-es, 106-an a 160 km-es távon indultak. A versenyzők között volt számos aktív profi, olimpikon, különböző kontinensek és országok bajnokai, és részt vett a 24 órás sífutás Guinness-rekordere is. Az időjárás az idén nem volt kegyes sem a szervezőkkel, a verseny lebonyolításában résztvevő több mint 350 helyi önkéntessel, sem a résztvevőkkel. Míg az előző évben „csupán” a mínusz 30-35 °C fokos hőmérséklettel kellett megküzdeni, addig az idei verseny szervezését és körülményeit nehezítette a folyamatos intenzív havazás, az erős szél és a köd. Az időjárási körülmények következtében megnőtt a versenypályán eltöltött idő, lehetetlenné vált a tábori körülmények között amúgy sem könnyen kivitelezhető regenerálódás, pihenés. A verseny egy kalandfilmbe illő sarkköri expedícióvá alakult át, és csak ritkán hasonlított sífutóversenyre. A 160 km-es távon résztvevő versenyzők 53%-a a verseny első napján vagy feladta a versenyt, vagy teljesítve a napi távot, ám kérte az átjelentkezését a 100 km-esre. Ezért a szervezők létrehoztak egy nem hivatalos „kevert” versenykategóriát. Érdekesség, hogy a 160 km-t sikeresen befejező versenyzők 85%-a grönlandi, illetve dán inuit eszkimó volt. A lányom 2018 decemberében határozta el, hogy el szeretne jutni Grönlandra, ott kíván lenni a versenyen. Ezért december végén, életében először sílécre állt, majd március végén élete első versenyén „állva” hagyta a helyi, sítalpon felnövő eszkimó gyerekeket – foglalta össze a történteket Kádár Attila, aki a „kevert kategória” összetett ötödik helyén, a 40-49 éves korcsoportban pedig az 1. helyen végzett. A 7 esztendős Kádár Orsolya Jázmin a Miki ACR 6-8 éves kategóriájában – egyetlen nem helyi versenyzőként – a második helyezést ért el.